Лікувальний компресійний трикотаж – призначення, вибір, ступінь компресії

Компресійний трикотаж є одним з важливих пунктів в лікуванні судинних захворювань, зокрема хронічної венозної недостатності. Багато людей вважають, що він приносить значний дискомфорт і виглядає вкрай неестетично. Однак завдяки сучасним методикам виробництва компресійного білизни та використання мікрофібрових волокон вдалося домогтися зовнішньої краси виробів і зробити їх максимально зручними для використання. Тканина відрізняється високою повітропроникністю і виглядає як звичні для жінок панчохи.

Єдиний мінус подібних виробів – труднощі при надяганні виробу уперше. Згодом пацієнт звикає до компресійного трикотажу і значно швидше надягає його вранці.

Компресійна білизна широко використовується не тільки з лікувальною метою при варикозної хвороби, венозної недостатності, але і для профілактики.

Дія компресійного трикотажу полягає в наступному:

 • він здавлює ззовні варикозно розширені вени;
 • зменшується кровонаповнення в судинах;
 • поліпшується відтік з нижніх кінцівок;
 • усувається застій;
 • зменшується тиск на венозну стінку, внаслідок чого вони більше не розширюються;
 • знижується ризик тромбоутворення через відновлення нормального току крові;
 • кров скидається в глибокі вени, що є фізіологічним процесом.

При ураженні глибоких вен лікар рекомендує використання компресійного білизни з високим тиском, що дозволяє поліпшити відтік крові до серця і попередити застій. У будь-якому випадку трикотаж дозволяє істотно знизити ризик формування тромбів і виникнення ускладнень, пов’язаних з ними.

Основні відмінності компресійного трикотажу

Людина, що страждає варикозом, звикла відчувати важкість у ногах. При використанні компресійного білизни велика частина симптомів захворювання (розпирання, набряки тканин нижніх кінцівок) вже не турбують пацієнта.

Ефективність такого трикотажу залежить від ступеня компресії, тобто тиску, який чиниться на судини ніг. Такі вироби досить важко надіти через погану розтяжності. Згідно з стандартизованими класами, білизна надає певний тиск, який розподіляється на зону щиколотки, гомілки, стегна.

Для забезпечення фізіологічного відтоку крові тиск розподілено таким чином, що нижня частина кінцівки відчуває велику компресію, а верхня, тобто стегно – меншу. Існує різне забарвлення трикотажу, що дозволяє підібрати білизну за своїм смаком.

Догляд за компресійним трикотажем

У наш час є кілька модифікацій компресійної білизни. Це можуть бути панчохи, гольфи з відкритим або закритим носком. За наявності грибкового ураження нігтів пацієнтам рекомендується трикотаж з відкритим носком, так як часте прання вироби виведе його з ладу.

Оптимальним вважається придбання двох пар компресійної білизни для регулярної зміни. Компресійний трикотаж може прослужити довго за умови правильного догляду за ним. Так, його не можна прати в машинці, прасувати і сушити на батареї. Таку білизну рекомендується прати руками, з милом і сушити на відкритому повітрі без попадання сонячних променів.

Альтернатива компресійній білизні

З огляду на високу вартість компресійної білизни, багато пацієнтів вважають за краще купувати еластичні бинти. Варто пам’ятати, що їх використання вимагає навичок, так як бинтування ніг повинно проводитися за певними правилами, дотримуючись сили стискання в кожній зоні нижньої кінцівки.

Крім того, бинти практично неможливо надіти самостійно, вони значно швидше втрачають еластичність, після чого не здатні виконувати лікувальну функцію.

Побічні ефекти

Зазвичай компресійна білизна не викликає алергічних реакцій і не призводить до виникнення будь-яких побічних ефектів. Набряклість ніг і біль можуть з’являтися тільки при використанні неправильно підібраного трикотажу.

Протипоказання

Не слід використовувати компресійний трикотаж людям зі схильністю до важкої гіпотонії, коли систолічний тиск не перевищує 80 мм.рт.ст. Також до протипоказань можна віднести:

 • гіперчутливість на складові компоненти трикотажу;
 • запальні процеси на шкірі;
 • наявність трофічних виразок;
 • наявність гнійників на шкірних покривах.

Щоб уникнути розвитку ускладнень, підбір компресійної білизни повинен здійснюватися виключно фахівцем з урахуванням тяжкості хвороби і наявності супутніх захворювань.

Вибір компресійного білизни

У наш час існують спеціальні магазини, аптечні мережі, де надаються послуги не тільки з купівлі вироби, а й індивідуальному підборі білизни з урахуванням параметрів ніг. Зауважимо, що ступінь компресії визначає виключно лікар.

Не варто купувати подібну білизну в неспеціалізованих місцях, так як виріб може бути поганої якості і не чинити лікувальної дії. Компресійну білизну різниться по класах з точним зазначенням ступеня компресії. Вартість такої продукції залежить від якості, виробника і класу вироби.

Ступінь компресії

Залежно від сили тиску, який чиниться на вени нижніх кінцівок, розрізняють профілактичну і терапевтичну компресію.

 • 1 клас – призначається для профілактики прогресування варикозної хвороби, а також в післяопераційному періоді для зниження ризику виникнення тромботичних ускладнень. Тиск становить 18-21 мм.рт.ст, що є мінімальним для таких виробів.
 • 2 клас – рекомендується при прогресуючій варикозній хворобі, венозної недостатності, тромбозі глибоких вен, а також при посттромботичній хворобі. Тиск 22-32 мм.рт.ст, вироби вважаються лікувальними.
 • 3 клас – використовується при важкому ураженні лімфатичної системи, лімфедемі. Ступінь компресії понад 32 мм.рт.ст.
Призначення компресійного трикотажу

З профілактичною метою компресійну білизну використовується при вагітності, в післяопераційному періоді. Його призначити може акушер-гінеколог, терапевт, хірург, який має знання і досвід по його застосуванню. Що стосується лікувальної білизни, його призначенням займається виключно флеболог або судинний хірург. Неправильне підібраний виріб може не виконувати свою функцію або, навпаки, надмірно здавлювати тканини, судини, нерви ніг, що загрожує порушенням кровотоку, чутливості.

Термін придатності

Навіть найякісніший компресійний виріб не може повноцінно виконувати своєї функції довше півроку. Воно поступово втрачає еластичність, що супроводжується зменшенням лікувального ефекту.