Ендовенозна лазерна коагуляція варикозно-розширених вен (ЕВЛК)

Ендовенозна лазерна коагуляція (ЕВЛК) являє собою сучасний метод лікування варикозно змінених вен, завдання якого полягає в блокуванні патологічного скидання крові в сусідні вени шляхом запаювання уражених судин тепловою енергією лазера.

На території України методика користується популярністю серед судинних хірургів і пацієнтів завдяки високій ефективності і відмінному естетичному результату. По даній темі представлена ​​велика кількість публікацій, монографій і рекомендацій.

Незважаючи на стрімкий розвиток ЕВЛК, все ж ще далеко до повного задоволення технологією, ось чому фахівці продовжують удосконалити метод і рухаються в наступних напрямках:

 • повна стандартизація з чіткими показаннями, протипоказаннями, можливими ускладненнями;
 • встановлення оптимальної довжини лазерного променя, що використовується при ЕВЛК, так як до сих пір немає точності у даного показника, і вибір проводиться на розсуд лікаря.

Раніше в клініках судинної хірургії в числі перших почав застосовуватися лазер Dornier (виробництво США) з довжиною хвилі 940 нм.

Зараз перевага віддається більш сучасному обладнанню, такому як лазер Biolitec, у якого довжина променя становить 1470 нм. Він має радіальні світлопроводи, що дає можливість проводити процедуру у пацієнтів з запущеними стадіями варикозної хвороби.

Механізм дії лазера

Принцип ендовенозної лазерної коагуляції заснований на впливі тепла лазера на венозну стінку і кров в просвіті судини. Внаслідок імпульсного впливу спостерігається пароутворення ( «закипання» крові), що супроводжується пошкодженням внутрішньої поверхні вени і формуванням тромбу.

Даний згусток повністю обтурує судинний просвіт, в результаті чого вена втрачає свої функції і з часом заміщається сполучнотканинними волокнами.

Підготовка пацієнта до ЕВЛК

Перед проведенням ендовенозної лазерної коагуляції часто не потрібна будь-яка підготовка. Пацієнту призначається стандартне обстеження (аналізи крові, УЗД, ЕКГ, рентгенографія), яке дозволяє встановити тяжкість хвороби і виявити супутні захворювання.

Єдиним нюансом є необхідність видалення волосся з поверхні нижньої кінцівки за допомогою бритви. Крім того, під контролем доплера судинний хірург завдає маркером спеціальні мітки (орієнтири) на ногу.

Техніка проведення ЕВЛК

Процедура проводиться в стерильних умовах операційного приміщення. Після місцевого знеболювання виконуються наступні маніпуляції:

 • пунктирують велику підшкірну вену;
 • проводиться провідник в венозний просвіт;
 • вводиться через провідник спеціальний світловод;
 • виконується лазерна коагуляція;
 • видаляється провідник з лазером.
Особливості післяопераційного періоду

У більшості випадків післяопераційний період протікає гладко:

 • пацієнт починає ходити в день проведення маніпуляції, після чого подальше лікування проводиться амбулаторно;
 • протягом 5-ти діб потрібно цілодобова еластична компресія оперованої кінцівки, потім компресійний трикотаж (бинти, панчохи) можна на ніч знімати;
 • на 8-10 добу лікар видаляє пластирі з місць проколів.

В післяопераційному періоді може турбувати:

 • невелика хворобливість в оперованій зоні, що вимагає прийому аналгетичних засобів;
 • поява гематом в місцях коагуляції, які зникають через місяць після процедури;
 • відчуття «тяжа» (протягом 6-ти тижнів) по внутрішній поверхні стегна, де локалізується коагульована велика підшкірна вена;
 • короткочасний субфебрилітет після ЕВЛК.

Протягом усього післяопераційного періоду лікар спостерігає за динамікою і за необхідності коригує терапію.